Словник віконних термінів


А

Аргон – інертний газ без кольору і запаху. Нешкідливий. Володіє більшою щільністю, ніж повітря. Використовується для збільшення тепло- і шумоізоляції.

Армуючий профіль – елемент вікна, що служить для зміцнення конструкції вікна, знаходиться в середині пластикового профілю.

Б

Балконний блок – зазвичай конструкція складається з вікна і дверей, об’єднаних спільним каркасом.

Броньоване скло (ударостійке скло) – скло виготовлене за спеціальною технологією, яка підвищує стійкість до механічних впливів.

В

Відкоси– це частини стін, які прилягають до віконного отвору.

Відлив – це зовнішня нижня частина віконного пройому. Функція відливу полягає в тому, щоб не допустити потрапляння води між вікном та нижнім відкосом пройму.

Вікно – спеціально створювані прорізи у зовнішніх стінах будинків, призначені для освітлення та провітрювання приміщення. Вікна є головною (до 51 %) причиною тепловтрат у будівлях. Вони забезпечують надходження в приміщення світла і повітря, зв’язують внутрішній простір будівлі з навколишнім світом.

Віконний блок – світлопрозора конструкція, призначена для природного освітлення приміщення, його вентиляції і захисту від атмосферних і шумових впливів. Віконний блок складається з наступних частин: рами (коробки), стулчастих елементів, вбудованих систем провітрювання і може включати в себе ряд додаткових елементів: жалюзі, віконниці та ін.

Віконний блок правого (лівого) відкривання – віконний блок з розташуванням завісів з правого (лівого) боку при погляді з боку відкриття стулок.

Віконний проріз – проріз у стіні (покрівлі) для монтажу одного або декількох віконних блоків, конструкція якого може передбачати встановлення монтажного ущільнення, відкосів, відливів, підвіконня.

Водовідвідні канали – канали, профрезеровані в ПВХ профілях для виведення назовні вікна конденсату і води, які скупчуються в фальцевих зонах рами і стулки.

Г

Глухе скління – вікно або його частина, що не мають відкривання.

Гребінка – обмежувач-гребінка для фіксації в похилому або поворотно-відкритому стані.

Д

Двокамерний склопакет – склопакет, що складається з трьох стекол, розділених двома рядами дистанційних рамок.

Дистанційна рамка (спейсер) – тонка порожниста рамка між склом склопакета, що використовується по його периметру. Товщина дистанції дозволяє робити склопакети різної ширини. Всередині дистанційної рамки знаходиться спеціальна речовина для поглинання вологи – молекулярне сито (абсорбент).

Додатковий профіль – профіль, який не виконує міцностійких функцій в якості складової частини віконних, балконних і дверних конструкцій (сполучні, розширювальні і штульпові профілі, штапики, відливи, наличники, декоративні накладки, деталі декоративних плетінь та ін).

Доводчик – пристрій, призначений для плавного закривання дверей.

Дренажні отвори – технологічні отвори в профільній системі, що забезпечують виведення вологи та води з профільної системи.

З

Зовнішнє ущільнення – це система ущільнення вікна, яка в основному складається з двох контурів ущільнення, один контур встановлений в рамі а другий в стулці.

Звукоізоляція – послаблення звукових коливань при передачі через огорожу. На звукоізоляцію вікна впливають: кількість і товщина стекол, ширина повітряних камер між ними, кількість камер у профілі, щільність притвору стулок.

З’єднувальний профіль – профіль, призначений для блокування (з’єднання) віконних та /або дверних коробок один з одним у конструкціях, що складаються з двох і більше виробів. Можуть з’єднувати профілі коробок під різними кутами і підбираються з урахуванням вимог міцності.

І

Імпост – горизонтальна поперечина або вертикальна стійка, яка ділить віконну коробку (раму) на частини, в кожну з яких ставиться віконна стулка або склопакет.

І-скло (і-скло, енергозберігаюче скло, низькоемісійне скло) – скло з м’яким селективним покриттям. М’яке покриття, що отримується вакуумним розпиленням на готове скло плівкоутворюючих матеріалів, представляє собою систему шарів, де шар прозорого діелектрика відіграє роль просвітлювача, а низьку емісію випромінювання забезпечує дуже тонкий шар срібла, підвищуючи відбиття довгохвильових (теплових) променів і тим самим покращуючи теплозберігаючі властивості стекол і склопакетів.

К

Камера  – замкнута порожнина (система порожнин) ПВХ профілю, розташована перпендикулярно напрямку теплового потоку. Камера може складатися з ряду підкамер, розділених перегородками.

Кількість камер у профілі – перемички всередині профілю, подібно стінам в квартирі, які ділять його на кілька відсіків, а повітря служить додатковою теплоізоляцією.

Конструкція вікна – основними елементами вікна є: рама, стулки, склопакет і фурнітура.

Коефіцієнт теплопровідності (U-value) – коефіцієнт теплопередачі (U-value або K-value) являє собою кількість тепла в ватах (Вт) за одиницю часу, яке проходить через 1 метр квадратний поверхні скла на різницю в градусах між внутрішньою і зовнішньою температурами.

Кутова передача – елемент фурнітури, призначений для передачі руху механізму замикання через кут.

Л

Ламінування – нанесення на ПВХ профіль плівки, яка змінює колірні, хімічні або фізичні властивості поверхні профілю. В останні роки багато підприємств в Європі прагнуть перейти від технології застосування клеїв з вмістом розчинників на системи, вільні від даних речовин і не випаровуються в атмосферу, а саме на поліуретанові клеї-розплави.

М

Монтажний зазор – зазор між віконним прорізом (стіною) і рамою віконного блоку, призначений для заповнення теплоізоляційними матеріалами і передбачає подальшу обробку.

Москітна сітка – сітка (в рамці або в рулонні), що захищає приміщення від проникнення в нього комах, тополиного пуху і пилу.

Мікропровітрювання – додатковий елемент фурнітури, який дозволяє з поворотом віконної ручки на 45 градусів вгору відсунути стулку від рами на декілька міліметрів. Дуже зручно, якщо з певних причин Ви не хочете відкидати стулку для провітрювання.

Мікровентиляція – обмежувач відкриття стулки з метою зменшення втрат тепла в режимі провітрювання.

Мультифункціональний склопакет– це склопакет, на який наноситься дуже тонкий шар метау, дозволяючи відображати тепло в приміщення і зберігати прохолоду в літній час, при цьому він є максимально прозорий.

О

Однокамерний склопакет – склопакет, що складається з двох стекол, розділених дистанційною рамкою.

Опір теплопередачі – величина, зворотна коефіцієнту теплопровідності. Згідно міським будівельним нормам опір теплопередачі повинен бути не менш 0,55 м2 оС/Вт.

П

Пластичність – здатність матеріалу без руйнування змінювати свої розміри і форму під впливом зовнішнього навантаження і зберігати ці зміни після припинення її дії.

Поворотна стулка – це сворка, що відкривається тільки в одній площині (розпашна).

Поворотно-відкидна стулка – це стулка, що відкривається в двох площинах, як розпашна так і фрамуга.

Підставочний профіль – додатковий профіль, який встановлюється під раму для кріплення відливу і підвіконня.

Притвор – місце з’єднання стулки з рамою коробки (основний притвор), з імпостом (імпостний) або з стулкою (безімпостний, або штульповий притвор).

Профільна система – набір (комплект) ПВХ профілів (основних, добірних) і комплектуючих елементів, необхідних для вирішення певних завдань, об’єднаних в закінчену конструктивну систему віконних (дверних) блоків, оформлену технічну документацію на її виготовлення, монтаж і експлуатацію.

Р

Рама – збірна одиниця віконного або дверного блоку рамної конструкції, призначена для навішування стулок або полотен, яку нерухомо закріплюють до стін віконного або дверного отвору.

Регульоване провітрювання – забезпечення вентиляції приміщень шляхом конструктивних рішень елементів (стулка з обмежувачем відчинення, клапан).

Ригель– горизонтальний елемент будівельної конструкції, який з’єднує стійки.

Розширювальний профіль – профіль, призначений для збільшення висоти (ширини) віконної коробки.

С

Світлопрозора захисна конструкція – будівельна конструкція, призначена для забезпечення природного освітлення внутрішніх приміщень будинку або споруди.

Сендвіч панель – теплоізоляційна панель, що складається з пористого заповнення та облицьована твердим пластиком.

Стулка – частина вікна, що відкривається.

Склопакет – це герметичний елемент вікна, що складається з двох і більше листів скла, розділених одним або декількома дистанційними рамками.

Т

Теплопередача – це процес переносу теплоти всередині тіла або від одного тіла до іншого, обумовлений різницею температур.

Теплопровідність – здатність матеріалу передавати тепло від однієї своєї частини до іншої в силу теплового руху молекул. Передача тепла в матеріалі здійснюється кондукцією (шляхом контакту частинок матеріалу), конвекцією (рухом повітря або іншого газу в порах матеріалу) і випроміненням.

Триплекс – це скло, що складається з декількох шарів скла, ламінованих разом спеціальною плівкою. Ця плівка відрізняється високою міцністю або спеціальною ламінуючою рідиною, яка у випадку руйнування скла залишається на плівці.

У

Ущільнювачі – пружні прокладки трубчастого або більш складного перерізу, що йдуть по всьому периметру вікна між рамою і стулками і захищають від холодного повітря, шуму і вологи.

Ф

Фальц – частина поверхні профілю, утворена виступом однієї з його частин.

Фальцлюфт – відстань між стулкою і коробкою, що встановлюється відповідно до умов нормального функціонування запірних віконних приладів.

Фрамуга – стулковий елемент, який має відкидне відмикання, обмежений горизонтальним імпостом і брусками коробки та призначений для провітрювання приміщення.

Фурнітура – це набір різних деталей і механізмів, які служать для відкривання стулок їх фіксації в будь-якому положенні та для замикання вікна, забезпечуючи при цьому щільність прилягання стулки до рами.

Фурнітурний паз – паз в профілі стулки, призначений для установки фурнітури.

Ш

Ширина профілю – найбільший розмір між лицьовими (зовнішньою і внутрішньою) поверхнями профілю.

Шпроси (декоративна накладка) – декоративний елемент, установлений всередині склопакета. Розрізняються шпроси різної ширини з алюмінію, що фарбуються в білий, коричневий і золотий кольори або ламінуються плівкою під дерево. Являються лише декоративним елементом.

Штапик – деталь, що закріплює світлопрозоре заповнення (скло, склопакет тощо) у рамах, стулках і дверних полотнах.

Штульп – накладний профіль, жорстко закріплюється на одну з стулок з вуличної сторони і забезпечує безімпостний притвір.

Шумоізоляція – властивість конструкції не пропускати звукові хвилі.