Дверні доводчики – як вибрати, різновиди та їх особливості


    Доводчик – це один з найбільших елементів дверної фурнітури, його функціонування залежить від того, наскільки він правильно підібраний. Під час вибору необхідно враховувати основні фактори, які впливають на його роботу. Тому ми пропонуємо розібратись з основними критеріями правильного підбору доводчика,їх принципом роботи та регулюванням.

  Принцип дії дверних доводчиків

Принцип дії дверних доводчиків заснований на накопиченні енергії в зжатій пружині і використанні цієї енергії для зачинення дверей.Управління закриттям здійснюється за допомогою гідравлічної системи – рідина нестискається, тому всі регулювання можна здійснити гранично точно.Доводчики за місцем установки поділяються на доводчики верхнього розташування і підлогові. За принципом роботи діляться на дві групи: доводчики з шестеренно-рейковою передачею і доводчики з кулачковим валом.

    Доводчики з шестеренно-рейковою передачею, так звані класичні , переважно комплектуються важелевою тягою, так як кінематика (рух) такої тяги добре узгоджується з лінійним зусиллям доводчика і робить відкривання дверей зручним . При відкриванні дверей з таким доводчиком зусилля передається через складаний важіль на зубчасте колесо, яке повертається і через зубчасту рейку призводить в поступальний рух поршень, з’єднаний з пружиною, де накопичується енергія для подальшого закривання дверей .При закриванні пружина розпрямляється і повертає накопичену енергію в зворотній послідовності. Швидкість закривання дверей в різних фазах регулюється кількістю перекачувань по каналах в тілі доводчика рідини, яке регулюється клапанами.

   Доводчики з кулачковим валом відрізняються тим, що передача зусилля від тяги до пружини здійснюється через ролик і кулачковий вал, з’єднаний з шпинделем . При повороті кулачка ролик, з’єднаний з поршнем, котиться по поверхні кулачка і стискає пружину, при цьому гідравлічна система аналогічна попередньому типу. Таке ускладнення задумано для того, щоб формою кулачка задавати найбільш комфортне в кожному положенні стулки зусилля на шпиндель. Тому на відміну від доводчиків з шестернею-рейкою, де зусилля на шпинделі лінійно, доводчики з кулачковим валом більш ергономічні (зручніші у використанні). У зв’язку з цим такі доводчики комплектуються більш зручними і вандалостійкими тягами зі змінним каналом – установка такої тяги не призводить до спотворення характеру зусилля, як це відбувається у доводчиків класичної конструкції.

   До технічних характеристик приладів відноситься і спосіб монтажу

 1. Накладний — застосовується найчастіше для установки пристрою з шарнірною тягою. Якщо в первинному проекті монтаж доводчика не передбачався, то цей варіант є єдиним.
 2. Прихований в раму — характерний для рамних пристроїв та приладів з ковзаючим каналом.
 3. Прихований в підлогу — підлогові версії.
 4. Прихований у двері — застосовується для рамних доводчиків.

   Як вибрати доводчик?

Перше на що слід звертати увагу — це маса і розмір дверей. Необхідний клас потужності можна визначити у відповідній таблиці, часто додається до інструкції.

 1. Вага виробу — чим більше маса стулки, тим більш потужний доводчик знадобиться.
 2. При недостатньому зусиллі закривання дозволяється установка двох одночасно діючих пристроїв.
 3. При ширині стулки більше, ніж 1600 мм, доводчик використовувати не можна.

   До важливих для користувача характеристик відносяться й інші параметри.

 • Швидкість закривання — певного числового значення у показника немає. Визначається вона умовно, за допомогою візуальних спостережень. Для протипожежних дверей цей показник повинен бути максимальним, а у випадку, якщо доводчик встановлюється в приватному будинку, де проживають діти або літні люди, швидкість повинна бути невеликою.
 • Швидкість захлопування — час проходження останньої частини траєкторії. Має значення, якщо використовується замикаючий замок.
 • Гальмування відкривання — прилад з такою функцією рекомендується вибрати для публічних установ, де частина відвідувачів намагається відкрити двері, докладаючи надмірне зусилля, тим самим провокуючи можливість удару об стіну і пошкодження полотна і самого пристрою. Функція обмежує зусилля, не дозволяючи діяти занадто різко.
 • Затримка закривання — важливість цього моменту індивідуальна. З одного боку, уповільнення закриття небажано в період холодів, з іншого — являє зручність в ситуації, коли у користувача зайняті руки — покупками, наприклад.
 • Фіксація відкритої стулки — є обов’язковою для медичних установ. Функція дозволяє утримувати двері відкритими під час переміщення вантажів або пацієнтів на носилках.

У сучасних моделях пристрою перераховані функції досить часто є регульованими, що, звичайно, збільшує вартість виробу. Інструкція, представлена на відео, допоможе вибрати пристрій.